Balneoterapia

Metody leczenia z zastosowaniem wód leczniczych, peloidów, gazowych składników wód leczniczych i klimatu.

Kąpiel siarczkowo-siarkowodorowa – zabieg z zakresu balneologii wykorzystujący słone naturalne źródła wód z okolic Buska -Zdroju. Wody siarczkowo-siarkowodorowe są najsilniej działającymi na organizm wodami leczniczymi. Zabieg aplikowany jest w formie kąpieli całkowitych, półkąpieli oraz fasonów małych (dłonie, stopy) i fasonów dużych (przedramiona – do łokci, podudzia – do kolan). Temperatura kąpieli wynosi od 33°C do 38°C.

Kąpiel solankowa-jodkowo-bromkowa – zabieg przygotowywany jest z 1 – 3% Bocheńskiej Leczniczej Soli Jodowo – Bromowej (otrzymywanej z naturalnej solanki źródłowej) i sperlonej ciepłej wody wodociągowej. Zabieg wykonywany jest w wannach z dyszami w dnie, przez które wtłaczane jest sprężone powietrze (perełki). W trakcie kąpieli pacjent może wykonywać ćwiczenia zanużonymi częściami ciała (stopy, dłonie), nacierać bolesne okolice ciała. Po kąpieli nie należy spłukiwać się wodą i wycierać ręcznikiem a jedynie osuszyć się nim. Po zabiegu wskazany jest odpoczynek. Przeciętna temperatura kąpieli wnosi: 36 – 37°C.

Borowina – zabieg z zakresu balneologii wykorzystujący torf leczniczy (peloid) do zawijań i okładów. Temperatura papki borowinowej stosowanej do zabiegu wynosi około 45°C.