Elektrolecznictwo

Elektrolecznictwo jest działem fizykoterapii, w którym do celów leczniczych i diagnostycznych stosuje się bodźce elektryczne. Zabiegi wykonuje się przy użyciu prądu stałego i zmiennego małej, średniej i wielkiej częstotliwości.

elektrostymulacjaElektrostymulacja – zabieg z zakresu elektrolecznictwa wykorzystujący prądy impulsowe małej częstotliwości o różnym kształcie i działaniu biologicznym. Elektrody umieszcza się na skórze, w odpowiednich miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi.

 

 

 

 

 

 

 

TENSTENS – przezskórna stymulacja elektryczna – zabieg z zakresu elektro-lecznictwa wykorzystujący prądy impulsowe małej częstotliwości o przebiegu prostokątnym, trójkątnym lub sinusoidalnym i częstotliwości powyżej 10 Hz.

 

 

 

 

 

prądy diadynamicznePrądy diadynamiczne – prądy BERNARDA – zabieg z zakresu elektrolecznictwa wykorzystujący prądy impulsowe małej częstotliwości (50 i 100 Hz) powstałe w wyniku nałożenia na prąd stały impulsów prądu zmiennego.

 

 

 

 

 

 

tonolizaTonoliza – zabieg z zakresu elektrolecznictwa polegający na rytmicznej, naprzemiennej elektrostymulacji mięśni spastycznych i antagonistycznych (elektrostymulacja dwubiegunowa). Naprzemienna praca mięśni zginaczy i prostowników wymuszona przepływem prądu prowadzi w efekcie do odtworzenia mechanizmu odruchowego i przywrócenia równowagi porażonych mięśni.

 

 

 

 

 

Jonoforeza – zabieg z  zakresu  elektrolecznictwa  polegający na wprowadzeniu do tkanek jonów leku za pomocą prądu stałego.

 

 

 

 

 

 

galwanizacjaGalwanizacja – zabieg z zakresu elektrolecznictwa polegający na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta na odcinku między dwoma elektrodami o przeciwnych biegunach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Traebert

 

Prądy TRÄBERTA – zabieg z zakresu elektrolecznictwa wykorzystujący prąd impulsowy o przebiegu prostokątnym i częstotliwości 143 Hz. W zależności od miejsca występowania bólu stosuje się lokalną metodę ułożenia elektrod w obrębie stawów kończyn lub segmentalną – centralnie na kręgosłupie.

 

 

 

 

 

 

NenecPrądy interferencyjne NEMECA – zabieg z zakresu elektrolecznictwa z zastosowaniem prądów średniej częstotliwości 3900 4000 Hz lub 4000 i 4100 Hz modulowanych w amplitudzie z małą częstotliwością. Interferencję (nałożenie się dwóch prądów) w miejscu bólu uzyskuje się przez zastosowanie dwóch niezależnych obwodów o różnej częstotliwości.

 

 

 

 

Psoriamed – elektroterapia w łuszczycy przy użyciu aparatu generującego zmodyfikowany prąd zmienny IF średniej częstotliwości. Stymulacja wykonywana jest odpowiednio dobranymi elektrodami płaskimi, specjalnymi (czepek, mankiet) bądź zanurzeniowo w wanienkach z wodą. Efekty terapeutyczne to: złagodzenie ostrych objawów choroby, remisja choroby. Wskazaniem do zabiegu jest łuszczyca. Czas trwania zabiegu 5 min. (1 bądź 2 razy dziennie). Czas trwania terapii od 3 do 10 tygodni.