Hydroterapia

Wodolecznictwo (Hydroterapia) jest działem lecznictwa fizykalnego, w którym wykorzystuje się oddziaływanie wody na ustrój. Właściwości fizyczne wody czynią je szczególnie przydatną do tych celów. Woda może być stosowana we wszystkich trzech stanach skupienia: cieczy, lodu oraz pary wodnej.

MASAŻ PODWODNY – Zabieg wykonywany w specjalnych wannach, w których na pacjenta zanurzonego w wodzie kierowane są strumienie wody z dysz. Strumienie wody wywołują nacisk na ciało pacjenta powodując masaż skóry, tkanek podskórnych i mięśni. Przyczynia się do zwiększenia krążenia krwi w skórze. Dzięki temu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione, ponadto rozluźnia mięśnie i przyspiesza regeneracje tkanek, działa uspokajająco i relaksująco. Głównym wskazaniem do stosowanie masażu podwodnego to stany po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, stany wyczerpania psychicznego , nerwobóle w szczególności nerwu kulszowego, przykurcze mięśniowe, zaniki mięśniowe, przykurcze w stawach, zespół bólowy kręgosłupa. Temperatura wody 34-37oC. Czas trwania zabiegu 15 minut.

MASAŻ WIROWY – Masaż wirowy stanowi formę masażu mechanicznego kończyn górnych i dolnych. Wykonywany jest w specjalnych wanienkach z urządzeniem wzbudzającym ruch wirowy wody o różnej intensywności wirowania. Masaż wirowy kończyn wskazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Zmniejsza zastój krwi żylnej oraz zwiększa przepływ krwi i chłonki, a w wyniku tego prowadzi do lepszego odżywienia i dotlenienia tkanek. Zabieg zapewnia rozluźnienie mięśni i zwiększenie zakresu ruchu. Wskazania do masażu wirowego kończyn górnych i dolnych to choroby reumatyczne np.: gościec tkanek miękkich, choroba Raynauda, stany po zakrzepowym zapaleniu żył, zmiany w narządach ruchu z przeciążenia, zmiany po chirurgicznym leczeniu narządu ruchu, stany pourazowe tkanek miękkich, kości i stawów. Temperatura wody około 38oC. Czas trwania zabiegu 15 minut.

NATRYSKI – Natryski to zabieg z zakresu hydroterapii, podczas którego ciało pacjenta poddawane jest uderzeniom wody z odległości 3-4 metrów, z możliwością regulacji ciśnienia(1,5-4 atm.) i temperatury wody (ciepła i zimna naprzemiennie). Silny bodziec dla ciała spowodowany jest dużym ciśnieniem wody skierowanej w ciało. Dzięki temu skutecznie pobudzane jest krążenie krwi, co z kolei prowadzi do lepszego ukrwienia tkanek i szybszego metabolizmu. Pobudzone krążenie wpływa na stan skóry, ujędrniając ją. Ponadto ten rodzaj hydroterapii zmniejsza napięcie mięśniowe i pobudza zakończenia nerwowe, stymulując pracę całego organizmu. Wskazaniem do zabiegu są bóle mięśni, rwa kulszowa, otyłość, zaburzenia krążenia, neuralgia, zaniki mięśniowe, stany po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, choroby reumatyczne mięśni i stawów. Temperatura wody od 20 do 37oC. Czas trwania zabiegu 3-4 minuty.

KĄPIEL PEREŁKOWA – To rodzaj zabiegu, który polega na kąpieli w wodzie wodociągowej. Na dnie wanny znajdują się specjalne otwory, przez które wtłaczane jest powietrze. Pęcherzyki powietrza delikatnie drażnią skórę wywierając działanie mikromasażu co powoduje rozluźnianie mięśni, odprężenie oraz zwiększenie ogólnej wydolności. Wskazaniem do zabiegu są między innymi zaburzenia układu nerwowego, bezsenność, choroby serca, schorzenie układu nerwowego, wzmocnienie układu odpornościowego, zmęczenie, zaburzenia przemiany materii. Temperatura wody 35-37oC. Czas trwania zabiegu 15 minut.

SUCHA KĄPIEL KWASOWĘGLOWA CO2 To zabieg wykonywany w specjalnej kapsule wypełnionej dwutlenkiem węgla z bezwodnikiem kwasu węglowego. Podczas zabiegu dwutlenek węgla przenikając przez skórę rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa dopływ krwi do wszystkich tkanek, zmniejsza napięcie mięśni, ma działanie przeciwzapalne, obniża poziom cukru we krwi, przyspiesza proces gojenia, poprawia krążenie. Wskazania do zabiegów z CO2 to choroby układu ruchu, urazy, stany wyczerpania nerwowego, schorzenia reumatyczne, bezsenność, zespół stopy cukrzycowej, stany po operacjach naczyniowych kończyn dolnych, choroby układu krążenia, trudno gojące się rany. Czas trwania zabiegu 15 minut.