OLEJARNIA ZAGŁOBY (około 6 km)
Oleje tłoczone metodą tradycyjną. Nierafinowane i niefiltrowane przez co zachowują wszystkie właściwości zdrowotne.
Olejarnia Zagłoby zaprasza na degustacje olei jadanych w staropolskich domach. Opowieści o tradycyjnym olejarstwie w Polsce i roślinach oleistych, a także pożytkach ze spożywania wszelkiego oleum.
Prezentacja tłoczenia oleju odbywa się na oryginalnych zabytkowych maszynach.
Link na stronę: www.olejarniazagloby.pl
PIŃCZÓW (około 18 km)
Pińczów – malownicze miasteczko położone nad Nidą, mocno związane z kulturą żydowską. Najważniejsze zabytki: dawny zespół klasztorny oo. Paulinów z XV w., Zespół klasztorny oo. reformatów na Mirowie, kaplica św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600, Dom Ariański (zwany również Drukarnią Ariańską) na Mirowie z przełomu XVI i XVII w., pałac Wielopolskich z 1789 z pawilonem ogrodowym w kształcie baszty z XVI w. wybudowanym przez Santi Gucciego, pozostałości pińczowskiego zamku z XIII w., przebudowanego w XVI w. według projektu Santi Gucciego, synagoga Stara, wybudowana w latach 1594-1609. Jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce.
WIŚLICA ( około 18 km)
Wiślica jest miejscowością położoną nad rzeka Nidą, należy do najstarszych miejscowości w Polsce, powstałych jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Najważniejsze zabytki Wiślicy: Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny, dom Długosza , misa chrzcielna, grodzisko, muzeum archeologiczne.
WINNICA ZŁOTA WIEŚ (około 20 km) - KRAINA NIDY WINEM PŁYNACA
Winnica Złota Wieś powstała z miłości do tego, co naturalne, sielskie i dające wewnętrzny spokój.
Winnica Złota Wieś nie prowadzi przemysłowej produkcji owoców – winnica to rodzinna manufaktura, w której każdy krzew traktowany jest indywidualnie.
Na obszarze 2 ha uprawiane jest blisko 8 tyś. sadzonek, 7 odmian winorośli: 5 białych i 2 czerwone.
SZYDŁÓW (około 32 km)
Szydłów – „polskie Carcassonne” zwany tak dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu średniowiecznego miasta.
Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zamek królewski z XIV w. (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa), kościół farny pod wezw. św. Władysława, gotycki kościół pod wezw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV w.. Świętych, synagoga z XVI w, w której obecnie mieści się muzeum z eksponatami związanymi z kulturą żydowską.
ZAMEK KRÓLEWSKI W CHĘCINACH (około 55 km)
Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu (360 m n.p.m.) jako warownia typu wyżynnego. Król Władysław Jagiełło wykorzystał jego specyficznego położenia i wybrał go na miejsce roków sądowych i zajazdów szlachty.
JASKINIA RAJ (około 60 km)
Jaskinia Raj jest jedną jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.
OGRÓD NA ROZSTAJACH (około 25 km)
Ogród to jedyny w województwie Świętokrzyskim prywatny ogród botaniczno – ornitologiczny udostępniony dla zwiedzających. Od momentu powstania, w roku 1993 jest w ciągłej rozbudowie. Na obszarze 1 hektara zgromadziliśmy ponad dwa tysiące odmian roślin i kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych
ZAMEK KRZYŻTOPÓR - UJAZD (około 65 km)
Ruiny zamku Ossolińskich Krzyżtopór. Jeden z największych zamków magnackich w Polsce, typowy przykład „palazzo in fortezza”, zbudowany w oparciu o kalendarz: 4 wieże jak pory roku.