METODY LECZENIA Z ZASTOSOWANIEM WÓD LECZNICZYCH, PELOIDÓW, GAZOWYCH SKŁADNIKÓW WÓD LECZNICZYCH I KLIMATU
KĄPIEL SIARCZKOWO-SIARKOWODOROWA - Zabieg z zakresu balneologii wykorzystujący wody siarczkowo-siarkowodorowe słone pochodzące z naturalnych źródeł z okolic Buska Zdroju. Siarka jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, jest elementem budulcowym mazi stawowej, zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz ich właściwą elastyczność. Siarka przenika przez skórę pacjenta w postaci siarkowodoru i przez układ krwionośny dostaje się do wszystkich tkanek organizmu działając jako antyoksydant tzn. zapobiega niszczeniu tkanek przez procesy zapalne. Dodatkowo ułatwia regenerację chrząstki stawowej oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i rozszerza naczynia krwionośne. Doskonale sprawdza się w przypadku pacjentów zmagających się z przewlekłym zapaleniem stawów, chorobami reumatycznymi o charakterze zwyrodnieniowym przy osteoporozie, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, rwie kulszowej, nerwobólach. Wskazana jest także w przewlekłych chorobach skóry, łuszczycy oraz po przebytych urazach i operacjach narządu ruchu. Oprócz kąpieli całkowitych stosuje się półkąpiele i fasony siarczkowo-siarkowodorowe. Temperatura kąpieli wynosi od 33oC do 38oC. Czas trwania zabiegu 15 minut.
FASONY SIARCZKOWO-SIARKOWODOROWE - Pacjenci z przeciwwskazaniami do pełnych kąpieli siarczkowych korzystają z fasonów siarczkowych. Zabieg ten polega na kąpieli kończyn górnych i dolnych w specjalnie przystosowanych wanienkach.
KAPIEL SOLANKOWO-JODKOWO-BROMOWA - Zabieg przygotowywany jest z 1-3% bocheńskiej leczniczej soli jodowo-bromowej (otrzymywanej z naturalnej solanki źródłowej) i sperlonej ciepłej wody wodociągowej. Odpowiednia temperatura i składniki mineralne kąpieli powodują rozpulchnienie naskórka, umożliwiając wchłanianie składników mineralnych. Dzięki temu wspiera leczenie niektórych uporczywych schorzeń typu łuszczyca oraz pobudza procesy odnowy. Tworząca się warstwa solna na skórze działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i odkażająco. Kąpiel w solance silnie rozgrzewa, dlatego polecana jest przy dolegliwościach reumatycznych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien, zaburzenia krążenia obwodowego w kończynach dolnych, przewlekłe stany pourazowe stawów i kości, zmniejsza bóle, działa też łagodząco na system nerwowy. Przeciętna temperatura kąpieli 36-37oC. Czas trwania zabiegu 15 minut.
BOROWINA - Rodzaj torfu leczniczego powstałego na skutek naturalnych procesów w przyrodzie. Borowina stosowana jest w formie okładów i zawijań. Zawijania borowinowe łączą peloidoterapię i termoterapię (leczenie ciepłem). W czasie głęboko przegrzewającego zabiegu przez skórę wnikają najcenniejsze składniki borowin działając przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Sprzyjają wchłanianiu obrzęków w chorobach reumatologicznych. Wpływają korzystnie na odnowę tkankową. Wskazania do stosowania w chorobach zapalnych oraz zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, stanach pourazowych narządu ruchu, schorzeniach neurologicznych (dyskopatia, neuralgia), reumatologicznych i ginekologicznych. Temperatura papki borowinowej stosowanej do zabiegu wynosi około 45oC. Czas trwania zabiegu 20 minut.
SUCHA KĄPIEL KWASOWĘGLOWA CO2 - To zabieg wykonywany w specjalnej kapsule wypełnionej dwutlenkiem węgla z bezwodnikiem kwasu węglowego. Podczas zabiegu dwutlenek węgla przenikając przez skórę rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa dopływ krwi do wszystkich tkanek, zmniejsza napięcie mięśni, ma działanie przeciwzapalne, obniża poziom cukru we krwi, przyspiesza proces gojenia, poprawia krążenie. Wskazania do zabiegów z CO2 to choroby układu ruchu, urazy, stany wyczerpania nerwowego, schorzenia reumatyczne, bezsenność, zespół stopy cukrzycowej, stany po operacjach naczyniowych kończyn dolnych, choroby układu krążenia, trudno gojące się rany. Czas trwania zabiegu 15 minut.